1Ravagedigitaal 1 juli 2010ddPrint deze pagina  
 

Eerdere columns :

06-08-11
De bende van de Rode Hand
LvO
15-06-11
Strategisch beraad CDA gaat voorbij aan tijdgeest
Wouter ter Heide
20-05-11
Wie ontruiming zaait, zal verzet oogsten!
Bewoners Lange Leidse
25-04-11
Privacy First eist intrekking nieuwe Paspoortwet
Privacy First
11-04-11
Downloadverbod slecht idee
Ot van Daalen
19-03-11
Geen militaire interventie van Libië
Jan Schaake
07-03-11
Opblazen bestel
Wouter ter Heide
26-02-11
Gloeilamp niet slecht voor milieu
Kris De Decker
07-02-11
Gidsland Nederland
Wouter ter Heide
23-01-11
The medium is the message
Wouter ter Heide
08-01-11
Politiemissie is militaire missie
Jan Schaake
02-01-11
2011 wordt een rampzalig jaar
Ruud Tarot
04-12-10
WikiLeaks, a blessing in disguise
Wouter ter Heide
26-11-10
Inside Job
Stan van Houcke
08-11-10
Schijnheilig, inderdaad
Irmin van der Meijden
04-11-10
Kosmopolitisme
Wouter ter Heide
28-10-10
Omgekeerde wraking geboden
Wouter ter Heide
02-10-10
Bruinhemden zitten op links
Frank Orlemans
10-09-10
Mede mogelijk gemaakt door de kraakbeweging
Stichting B.a.d
Stichting NAC
Poortgebouw
De Player
De Wereld van Witte de With
WORM
Right to the city
Dek22
Dstruct
Exit
Herr Zimmerman
Open Dans
De Fabriek
16-08-10
ACTA: Internetvrijheid in gevaar
Stichting Bits of Freedom, Vereniging Consumentenbond, Stichting FOBID, Stichting Free Knowledge Institute, Vereniging HCC, Stichting Health Action International Europa, Vereniging Internet Society Nederland, Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten, Stichting Nederland Kennisland, Vereniging Open Domein, Platform Burgerrechten, Stichting Privacy First, Vereniging VrijBit en Stichting VrijSchrift

13-08-10
CDA-manifest
Wouter ter Heide
06-08-10
Zaak Brussen toont gevaar macht OM aan
Dirk Poot
31-07-10
Massaontslag Organon toont falen patentsysteem
Dirk Poot
17-07-10
Aalst: Vlaams Belang Light in bestuur?
Raf Grinfeld
01-07-10
Hoever mogen inlichtingendiensten gaan?
Alex Brenninkmeijer
19-06-10
Aung San Suu Kyi 65 jaar
Lydia Stilma
16-06-10
Kabinetsformatie
Wouter ter Heide
13-06-10
Samen tegen homohaat
07-06-10
Makkers staakt uw wild geraas
Maarten van Dop
31-05-10
Mavi Marmara: Exodus van de Palestijnen?
Jerrold Kessel en Pierre Klochendler
25-05-10
NBK is intolerant
Pim Gillissen
21-05-10
Verkiezingen lossen niets op
Wouter ter Heide
16-04-10
JSF en verkiezingen
Martin Broek
19-03-10
'Vrijwilligerswerk doen we vooral voor onszelf'
13-03-10
De dode, gaande en komende man
Keesje Maduraatje
25-02-10
De lessen van Almere
Willem Bos
17-02-10
Stemmen? Kom nou!
Wouter ter Heide
10-02-10
'AIVD criminaliseert'
Anarchistische Anti-deportatie Groep Utrecht
Werkgroep Stop Deportaties 
30-01-10
Proces-Wilders
Wouter ter Heide
18-01-10
Onderzoek kredietcrisis verspilde tijd
Wouter ter Heide
24-12-09
Symptoombestrijding oorzaak mislukking klimaattop
Wouter ter Heide
19-12-09
Klimaatakkoord Rampzalig
Willem Verhaak
13-12-09
Poging Koerden monddood te maken
Fed Kom
05-12-09
Exit-strategie Afghanistan
Wouter ter Heide
29-11-09
Het is allemaal zo simpel
Maarten van Dop
17-11-09
'Fun' with real wargames
Wendela de vries
10-11-09
Superioriteitswaan
Wouter ter Heide
27-10-09
NIEUW! Slimme WC-Pot
Pim van Dorst
23-10-09
Vreedzaam Onderwijs
Wouter ter Heide
17-10-09
De jongens van Verhagen
Theo Ruyter
09-10-09
Blijf van andermans rechten af!
Mara van Limbeek

 

 

Heb jij ook commentaar op het een of ander, stuur je bijdrage van maximaal 600 woorden
op naar emailadres:


o.v.v. Zeepkist.
Een visueel commentaar, bijvoorbeeld in de vorm van een fotomontage met tekst
of een cartoon, is eveneens welkom.

 

 

 

 

 

Hoever mogen inlichtingendiensten gaan?

Vaak gebeurt het niet, maar dat maakt het juist bijzonder: klachten over inlichtingendiensten. Twee zaken die mij zijn bijgebleven geven een beeld van de bijzondere aspecten die zulke klachten met zich meebrengen.

De Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst AIVD heeft net als zijn militaire evenknie de MIVD belangrijke bevoegdheden. Naast parlementaire controle is er de onafhankelijke Commissie van toezicht op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (CTIVD). Deze commissie kan onder meer klachten van een ieder behandelen over het handelen van de AIVD. Als betrokkene ontevreden is over de uitkomst, dan kan een klacht ingediend worden bij de nationale ombudsman.

Een klacht die mij is bijgebleven betrof een leraar natuurkunde die bij de voorbereiding van examenvragen op internet informatie had opgezocht over zwaar water-deuterium dat in een kernreactor toegepast kan worden. Hij werd vervolgens benaderd door twee AIVD-medewerkers om te praten over massavernietigingswapens. Deze leraar klaagde dat de AIVD ten onrechte belangstelling voor hem had getoond.

Als de medewerkers enig verstand van de materie hadden gehad, dan was evident geweest dat zijn belangstelling voor deuterium niet zo opmerkelijk was. Op zich is het niet vreemd dat de AIVD mensen die belangstelling hebben voor stoffen die bepaalde gevaren kunnen opleveren of in verband daarmee gebruikt worden natrekt. Daarom was de klacht van deze natuurkundeleraar niet gegrond.

Onlangs klaagde een medewerker van de AIVD zelf over onderzoek dat door de AIVD tegen hem was ingesteld. Hij beweerde onder meer dat de inlichtingendienst informatie over hem had verkregen door het afluisteren van zijn telefoon en door te spitten in privé-informatie in zijn computer. De CTIVD had de minister van Binnenlandse Zaken geadviseerd de klacht ongegrond te verklaren.

In het kader van dat onderzoek heb ik zelf een bezoek gebracht aan de AIVD om het dossier in deze zaak te openen en te bestuderen. Wat mij daarbij trof was de zorgvuldigheid waarmee de AIVD ook intern informatie afschermt, maar uiteindelijk niet voor mijn ogen. Na onderzoek was onze conclusie dat de AIVD niet ten onrechte onderzoek had ingesteld en op zich ook zorgvuldig had gehandeld. Er waren geen bijzondere onderzoeksbevoegdheden, zoals het afluisteren van zijn telefoon, ingezet.

Dat is niet onbelangrijk. Immers de AIVD zet eventueel als werkgever specifieke AIVD-onderzoeksmethoden in tegen eigen personeel. Daar moeten echter wel bijzondere redenen voor zijn, want ook werknemers van de AIVD verdienen zelf bescherming.

Alex Brenninkmeijer


De auteur is werkzaam als Nationaal ombudsman. Dit commentaar is eerder verschenen op het weblog re.Public.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Geef je mening:

Hans Langbroek - July 03, 2010 - 11:31 pm
Vertrouw nooit, per definitie nooit, overheden en hun diensten. Ze dienen in alles dat ze doen een ander belang dan dat burgers denken dat gediend zou moeten worden, of gediend wensen te zien te worden.
Dat was altijd zo, dat is nu zo, en zal altijd zo zijn.


.


 

Naar boven

Naar homepage