![]() |
1Ravage
9 juli 2010dPrint
![]() |
||||
|
Troum, het oud Duitse woord voor droom, waarin twee oud-leden van Maeror Tri hun zoektocht naar de onbegrensde diepten van de ziel gestalte geven, heeft iedere keer weer een verrassing in petto als zij hun muziek uitbrengen. Geluid heeft een enorme impact op de mens en met name geluid en geur blijven lang in het geheugen opgeslagen om herinneringen op te wekken.Door de lange herhalingen in de muziek en de vele lagen die Troum gebruikt in klankschaal, weet het duo een meditatieve sfeer op te wekken, zonder daarbij glad en gelikt te klinken zoals veel ambient of new-age muziek. De muzikanten schromen niet om de donkere kant van de ziel aan te raken. Glit[s]sh/Martin Gitschel en Baraka[h]/Stefan Knappe uit Bremen maken muziek met accordeon, fluit, elektrische en akoestische gitaar, bas gitaar, djembe, balalaika, fieldrecordings, mondorgel, stem en koor, zonder samplers, computers of synthesizers.
Hun stijl bevindt zich in de hoek van post-industrial, minimal en drone. Ze brengen hun werk sinds 2001 uit op het eigen label Transgredient Records. Het bijzonder aangename is dat Troum ruim de tijd neemt om de uitgaven te samen te stellen en zich te concentreren op kwaliteit. A.I.W.S verscheen in 2007 en bestaat uit opnames uit de periode 2002-2005. Beide muzikanten hebben hun favoriete werk uit die jaren samengevoegd in dit album. A.I.W.S begint met een minimal music georiënteerd nummer in de stijl van Steve Reich. Herhalende tonen worden ondersteund door donkere geluidslagen. De muziek ontwikkelt zich verder op het album, van donkere drones tot atmosferische melodielijnen met een gotische sfeer, en van lang gerekte tonen die langzaam de hersenen inglijden. Een mooie samenstelling van composities om bij weg te dromen naar andere werelden, of juist om diepere innerlijke lagen op te roepen. In 2006 verscheen de cd To A Child Dancing In The Wind. De Brit Martyn Bates, onder andere bekend van de folkgroep Eyeless in Gaza, zingt op dit album vier teksten van de Ierse dichter Yeats. Niet alleen de teksten zijn poëtisch, maar zijn stem voegt daar zeker wat aan toe. De rust van zijn stem is een frisse aanvulling op de subtiele donkere minimale lagen die het duo toevoegt. Op de twee instrumentale stukken speelt Bates harmonica en melodica. Dot album is samengesteld door uitwisseling van geluiden via de mail in de jaren 2004 en 2005. De prachtige hoes is gemaakt door Daniel Crockart van het Belgische ambient net-label Mystery Sea.
Troum is een van de inspiratiebronnen van Nadja. In 2008 is dit Canadese duo samen met Troum de studio ingedoken om geïmproviseerde muziek te maken. In tegenstelling tot voorgaande albums zijn zij met Dominium Visurgis wel degelijk over een nacht ijs gegaan. De cd wordt gevuld met drie nummers, waarbij track 2 wellicht een van de gemeenste muziekstukken is die ik ken. De zware drums van Aidan Baker worden aangevuld met hevige klappen, bastonen en opzwepende neerslaande geluiden. De zang en moody geluidslagen trachten een melancholisch tegenwicht te bieden tegen dit muzikale geweld, waarbij geen winner of verliezer valt op te maken, maar samengaan in een zwaar gelaagd einde. De andere twee nummers zijn dromerig en melancholisch, waar beide duo's een patent op hebben. Deze muzikale samenwerking tussen twee grootmeesters binnen de drone-scene levert een prachtig album op. Jan Kees Helms
pimpernel - July 10, 2010 - 09:04 am .
|
|