1ddRavagedigitaal 13-03-08dPrint deze pagina

Eerdere artikelen uit Filmblik:

08-01-09
Bloody Mondays & Strawberry Pies

2008
30-12-08
Beste Films 2008
30-12-08
Anonyma
11-12-08
Un Conte de Noël
02-12-08
IDFA nabeschouwd
26-11-08
IDFA: Schrijnende tegenstellingen tussen arm en rijk
20-11-08
Der Baader Meinhof Komplex
19-11-08
Openingsfilm maakt indruk op IDFA
06-11-08
Holland Animation Film Festival
05-11-08
Ciné Premières
29-10-08
Nieuwe Maleisische Cinema
24-10-08
Ver van Familie
14-10-08
Cinekid 2008
10-10-08
The Last Days of Shishmaref
03-10-08
Nederlandse film wordt steeds platter
24-09-08
Nederlands Filmfestival
12-09-08
Calimucho & Het Zusje van Katia
03-09-08
Africa in the Picture
27-08-08
Caos Calmo
22-08-08
Midnight Meat Train
15-08-08
Savage Grace
25-07-08
The Dark Knight
17-07-08
Stop-Loss
08-07-08
TechnoCalyps schept huiveringwekkend toekomstbeeld
03-07-08
Dialogue avec Mon Jardinier
26-06-08
Eindexamenfilms beroeren het hart
15-06-08
The Happening
12-06-08
Reclaim Your Brain
07-06-08
Il ya a longtemps que je t'aime
01-06-08
Funny Games
16-05-08
Happy-Go-Lucky
15-05-08
Jury LAFF slaat de plank mis
09-05-08
Speed Racer
07-05-08
Latin American Film Festival
25-04-08
La Maison
16-04-08
'Pak een camera en maak film'
10-04-08
Amsterdam Fantastic Film Festival
03-04-08
Before the Devil Knows You're Dead
19-03-08
4 maanden, 3 weken & 2 dagen
13-03-08
I'm Not There
05-03-08
You, The Living
29-02-08
The Darjeeling Limited
28-02-08
There Will Be Blood
15-02-08
No Country for Old Men
03-02-08
IFFR: Dat was het dan
30-01-08
IFFR: Jong talent
27-01-08
IFFR: De Aftrap
23-01-08
Film Festival Rotterdam
18-01-08
Gone Baby Gone

- Filmblik 2007

- Filmblik 2006 - 2005

 




Richard Gere als Dylan


Een biografische rolprent over Bob Dylan, waarin de geniale muzikant gespeeld wordt door zes verschillende acteurs, dat klinkt intrigerend. De eigenzinnige Amerikaanse regisseur Todd Haynes heeft zich eraan gewaagd.

Haynes is een regisseur die graag de grenzen van het film maken verkent, en gebruikt hier ontregelende filmische middelen voor, onder meer ontleend aan Jean-Luc Godard. Evenals het werk van deze Franse regisseur is I'm Not There een intellectuele breinbreker. De film is bedacht als een caleidoscopische collage van episodes uit het leven van Bob Dylan.

Misschien is de film voor de ware Dylan liefhebber en kenner een fantastische uitdaging. Voor de niet in het werk van Dylan geschoolde leek is het vooral hard werken. Vooral ook omdat het door de losse structuur moeilijk is om greep te krijgen op een vertelling die alle kanten opstuift.

Binnen de film valt de naam Dylan niet. Aan het begin staat wel de tekst: geïnspireerd door de liederen en vele levens van Bob Dylan. De zes Dylan personages hebben andere namen gekregen. De zwarte acteur Marcus Carl Franklin speelt de 11-jarige Woody, een ode aan de legendarische Woody Guthrie. Christian Bale speelt de gedreven folkzanger Jack Rollins.


Christian Bale als Dylan

Ben Whishaw is de dichter (Rimbaud), die voornamelijk teksten van Dylan uitspreekt. Heath Ledger toont als Robbie de duistere en manipulatieve kanten van Dylan. Richard Gere speelt hem als de uitgebluste westernheld Billy. Cate Blanchett is als Jude de Dylan die de Judas tour in Engeland maakte. De Australische actrice speelt haar rol briljant, en toont de vrouwelijke kant van Dylan.

Het is allemaal hoogst verwarrend om deze acteurs bezig te zien in hun portretteringen van de fameuze rockster. Al die verschillende verhalen zijn ook nog door elkaar heen gemonteerd. Zodoende is er een gigantische rijstebrij van indrukken gecreëerd, en zijn de songs van Dylan als verbindend cement gebruikt.

Dat I'm Not There geen traditionele biografie over Bob Dylan zou worden, is gezien de vorige films van Tod Haynes voorspelbaar. Haynes keert in al zijn films met satanisch genoegen filmische conventies binnenstebuiten. Dan zou de mysterieuze en ongrijpbare Dylan het ideale onderwerp voor Haynes moeten zijn.

Zijn Velvet Goldmine uit 1998 kan gezien worden als een voorstudie van het onderwerp van de mythische en kameleonachtige muzikant. In deze fictionele biografie van een glam rocker, vooral geïnspireerd op het leven van David Bowie, gaat het niet zozeer over het leven van de muzikant, maar hoofdzakelijk over de mythevorming rond de persoon in kwestie.

In zijn nieuwste film gaat Haynes nog verder met het ontsluiten van een dergelijke mythevorming. Hij schuwt daarbij niet het gebruik van een mystificerende verteltrant om de kijker op het verkeerde been te zetten. Er worden in de vertelling belangrijke feiten en geruchten uit het leven van Dylan opgedist: zijn opkomst als folkzanger met een politieke boodschap, zijn gospelperiode en het mysterieuze motorongeluk.


Cate Blanchett (links) als Dylan

Maar de regisseur lijkt eerder geïnteresseerd te zijn in het effect van Dylan op de wereld, dan in het opdissen van biografische feiten. Dit Dylan-effect wordt subliem voor het voetlicht gebracht door Bruce Greenwood die als jakhals-achtige journalist Dylan achtervolgt, om hem steeds weer op een beschuldigende toon de les te lezen.

Precies wat de Britse journalisten in de befaamde documentaire van Pennebaker Don't Look Back deden in de jaren zestig. Dylan lijkt al een leven lang op de vlucht te zijn voor een journalistieke cultuur die hem probeert te vangen, en in een hokje probeert te duwen. De verbeelding van die wilde jaren met Cate Blanchett als Dylan is trouwens het meest boeiende deel van de film.

De films van Todd Haynes beroeren zelden het hart. Dat komt omdat hij een nogal cerebrale filmer is, die de filmkijker met zijn geëxperimenteer op een afstand houdt. Zijn vorige productie Far From Heaven (2002) is een deconstructie van het Amerikaanse melodrama uit de jaren vijftig.

De emotionele kracht van dit genre wordt uitgeknepen tot een kille stijloefening, dat patroon keert steeds terug in het werk van Haynes. Daarom is zijn opus over Dylan niet meeslepend genoeg. Ondanks prachtige momenten en soms geweldige acteerprestaties, blijft de film teveel steken in het harnas van een theoretisch leerstuk.

Terwijl film ook bedoeld is als medium om de kijker mee te voeren in wonderbaarlijke avonturen. Het lijkt wel alsof Haynes bang is om emotioneel meegesleept te worden door zijn personages. Daarom is I'm Not There eerder een interessant vormexperiment dan een meeslepende filmervaring. Maar wellicht is de enige manier om werkelijk door te dringen naar de essentie van Dylan, het telkens weer beluisteren van zijn onvergetelijke muziek.

Ulrik van Tongeren


I'm Not There (A-film), nu in de bioscopen.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Wat vind jij van deze film?




...Naam:

..
....Bericht:

Anti-spam pincode:
3394

Vul hier de bovenstaande pincode in:






« »

 

 

:) :)

:G :)

:O :(

:D :D

:P :P

:V :V

:M ;M

:( :(

:B :(

:H ;H

:R :R

:Z :Z

:W :C

:C :C


Voer de code van de smilies in je bericht om ze te gebruiken. Na het plaatsen van je bericht worden ze zichtbaar


 

Naar boven

 

 

 

 

 

hghg