1ddRavagedigitaal 8 september 2008 dPrint deze pagina

Eerdere artikelen:

05-01-09
Russisch gasconflict draait om meer dan dollars
04-01-08
Europa de straat op voor Palestijnse zaak


Archief 2008


Archief 2007

Archief augustus - december 2006


Archief januari - juli 2006


Het hernieuwde voornemen van de politiek en vastgoedondernemers om het kraken van leegstaande gebouwen en woningen te verbieden, levert de nodige reacties op. Zoals in de vorm van ingezonden brieven. Ook jij kan een bijdrage leveren.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

Kraken meer dan protest

Het initiatiefwetsvoorstel om kraken te verbieden is verstuurd naar de Raad van State. Krakers en politici proberen elkaar en het publiek van hun gelijk te overtuigen. Feiten over woningnood en leegstand over en weer, maar beiden partijen zien een belangrijk aspect over het hoofd.

Kraken is meer dan een protest. Door de jaren heen is er een hele cultuur ontstaan rondom deze actievorm. Ooit een bezoek gebracht aan de Melkweg en Paradiso in Amsterdam? Ooit oude spullen gebracht naar een weggeefwinkel? Voor drie euro een complete maaltijd gegeten in een gekraakte volkskeuken?

Kraken biedt mogelijkheid tot experimenteren met kunst en geeft een ruimte aan non-profit initiatieven. Op deze manier ontstonden verschillende organisaties. Denk bijvoorbeeld aan het Speculatie Onderzoeks Kollektief (SPOK), die een belangrijke rol heeft in het onderzoek naar de vastgoedwereld in Amsterdam.

En hoeveel kunstenaars zijn ooit begonnen in een gekraakt atelier, omdat een gewoon atelier voor de beginnende kunstenaar onbetaalbaar is? Zonder kraken hadden we deze initiatieven waarschijnlijk moeten missen. Deze cultuur mag niet over het hoofd worden gezien in de discussie rond het kraakverbod.

Nienke de Heere, Amsterdam


- - - - - - - - - - - - - - - - -

Vrij spel voor speculanten

VVD, CDA en CU hebben een initiatiefwetsvoorstel voor het kraakverbod klaar. Van de VVD was het wel te verwachten dat ze hun eigen vastgoedeigenaren vrij spel willen geven om met hun panden te speculeren (het langdurig laten leeg staan van panden om de prijs op te drijven).

In meerdere steden heeft de gemeente al langer het instrument in handen om panden te vorderen van de eigenaar om het een gunstige bestemming te geven. Helaas word hier bijna nooit gebruik van gemaakt. Wat gaat er dan gebeuren als het kraakverbod erdoor heen is? In gemeenten weten ze vaak al niet wat ze met hun eigen panden aan moeten, laat staan met andermans panden.

Nee, het kraakverbod is een goede stap voor de leegstand. De initiatiefnemers hebben ook een hoge pet voor de antikraakbureaus die dan de lege panden moeten vullen. Wat voor nut heeft ANTI-kraak als kraken niet langer mogelijk is? Ik kan me niet aan de illusie onttrekken dat zo meteen niet alleen de krakers maar ook de antikrakers op straat staan. Probeer dan nog maar eens als student een betaalbare woning te vinden.

Vastgoedeigenaren hebben altijd al genoeg middelen in handen gehad om krakers weer uit hun panden te krijgen. Zodra ze concrete plannen hebben met het pand kunnen ze een kort geding aan spannen en de krakers zullen vertrekken. Dit is zelfs niet altijd nodig, soms kan dit zonder rechter en kan er onderling overeenstemming worden bereikt.

Beste overheid is het geen beter idee om leegstand te verbieden in plaats van kraken?

Robbie van Herwerden


- - - - - - - - - - - - - - - - -

Antikraak? Mooi niet!

Het CDA, de VVD en de ChristenUnie willen dat kraken verboden wordt. Jammer is dat ze de plank hiermee volledig mis zouden slaan. Het zijn namelijk niet altijd Europese buitenlanders die hier komen recreëren; ook studenten kraken, omdat ze ontevreden zijn over de huidige studentenhuisvesting.

Heeft uw studerende kind al geprobeerd een kamer te vinden in of rondom een van de studentensteden? Niet te betalen! Anti-kraak? Mooi niet dat ik ooit een contract onderteken waar ik afstand doe van al m'n woonrechten! Zou er nog eens bij moeten komen. Mijn huurbaas is erg onbeschoft, maar over die anti-kraakbureaus hoor ik ergere dingen.

Mijn studie is al duur genoeg! En dan mag ik ook nog eens 800 euro neerleggen voor een wc! Bedankt!

Thomas Koolen, Haarlem


- - - - - - - - - - - - - - - - -

Vastgoedspeculanten maken de dienst uit

Ongelofelijk. Het is ongelofelijk! Met de initiatiefwet van CDA, VVD en CU geeft de Haagse politiek weer eens aan dat het lot van de bevolking ze geen klap kan schelen en de vastgoedspeculanten met het grote geld de dienst uitmaken.

Hoewel men blijkbaar denkt dat de woningnood in de grote en middelgrote steden is opgelost, is dit nog lang niet het geval. Betaalbare woonruimte in steden als Amsterdam, Den Haag en Utrecht- maar ook in Leiden, Haarlem, Alkmaar en Delft - is gewoon een illusie. Je moet jaren op wachtlijsten staan, waar je dus pas op kan komen als je in die plaats woont.

Het resultaat is dat je particulier moet gaan huren, wat belachelijke prijzen zijn, of je moet kopen, wat voor veel starters niet haalbaar is. Maar intussen mogen er wel panden waar mensen in kunnen wonen leegstaan, omdat de mensen met dikke portefeuilles, dikke sigaren en dikke auto's graag winst willen maken. En die 7500 euro boete die men krijgt als een pand te lang leegstaat? Dat is de winst die per maand wordt gemaakt als het pand weer een maandje later wordt verkocht.

Dat is een lachertje! Weet je wat een goeie manier zou zijn om vastgoedspeculanten hun onethische acties te laten staken? Zodra een pand een jaar leegstaat direct een onteigeningsprocedure beginnen. En geen genoegen meer nemen met excuses! Na een jaar nog niets gedaan met het pand wat je gekocht hebt, direct vervallen aan de Staat, zodat de overheid (of de gemeenten) het pand kunnen gebruiken voor huisvesting.

En om met een schone lei te beginnen, stel ik voor dat alle panden die nu leegstaan in alle gemeenten in Nederland per direct vervallen aan de gemeenten.

Edward Gebuis, Leiden

 


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Reageer op deze brieven



September 26, 2008 at 03:36:41am
song song www.myspace.com/monstromorgue

September 26, 2008 at 03:34:09am
amancio hello bro. world idea to the freedow too in the brazil, where i contact to you!http://www.ravagedigitaal.org/2008/artikelen/smileys/happy.gif
:D

September 09, 2008 at 12:13:40am
ria bodenakker Tja, ben het niet met deze inzenders eens, maar wie ben ik? :M


...Naam:

..
....Bericht:

Anti-spam pincode:
8579

Vul hier de bovenstaande pincode in:






« 1 »

 

 

:) :)

:G :)

:O :(

:D :D

:P :P

:V :V

:M ;M

:( :(

:B :(

:H ;H

:R :R

:Z :Z

:W :C

:C :C


Voer de code van de smilies in je bericht om ze te gebruiken. Na het plaatsen van je bericht worden ze zichtbaar


 

Naar boven

 

 

 

 

hghg