1ddRavagedigitaal 29 oktober 2008 dPrint deze pagina

Eerdere artikelen:

05-01-09
Russisch gasconflict draait om meer dan dollars
04-01-08
Europa de straat op voor Palestijnse zaak


Archief 2008


Archief 2007

Archief augustus - december 2006


Archief januari - juli 2006

De crisis in de financiële wereld stort veel mensen in diepe ellende,
maar op de lange termijn biedt het de mogelijkheid om op zoek te gaan naar een alternatieve, meer duurzame economie.

door Lou Keune

In het publieke debat over de kredietcrisis overheerst de opvatting dat
die heel erg is. En die 'ergernis' wordt versterkt door de paniek die
een aantal spelers (o.a. beurshandelaren en beleggers) bevangen lijkt te
hebben.

Opeens blijkt het mogelijk om met initiatieven te komen waarvoor door mensen gepleit werd die al sinds de jaren zeventig zeer kritisch waren over het neoliberale model. De econoom John Kenneth Galbraith, om iemand te noemen, is uit zijn graf opgestaan, in de persoon van zijn zoon. Wie had kunnen denken dat nu zelfs bankiers zouden pleiten voor nationalisatie? Nog breder is de stroom van voorstellen die gaan in de richting van verregaande controle op het financieringskapitaal. Daarbij wordt ook bepleit om de werkingssfeer van banken en andere financiele ondernemers te beperken, bijvoorbeeld hun bevoegdheid tot creatie van geld aan banden leggen.

En plots is er geld genoeg, verregaande en miljarden verslindende ingrepen worden mogelijk gemaakt nu de toestand als zeer ernstig en bedreigend wordt ervaren. In de melee van geluiden wordt ook afstand genomen van het neoliberalisme. Toen wij eind jaren negentig begonnen met het initiatief
'Voor de Verandering - Alternatieven voor het neoliberalisme' waren er heel wat mensen, ook uit linkse hoek, die dat afwezen alleen al vanwege
het gebruik van de term 'neoliberalisme'. Het waren toen de hoogtijdagen van de ICT boom, en de bomen groeiden tot in de hemel en verder.

Hoezo inperken? Privatiseren, dereguleren, liberaliseren, fuseren, dat waren de parolen. Natuurlijk waren er mensen als Eveline Herfkens die oog hadden voor de mogelijke negatieve bijeffecten. Maar ja, dat was ook voor haar geen reden om het model ten principale ter discussie te stellen. Integendeel, het model was goed, en voor dergelijke bijeffecten moesten er vangnetten en zo komen. Leve de WTO!, leve de Wereldbank!, leve het IMF!, leve de EU-grondwet! en leve al die ondernemers die zeiden zich in te zetten voor maatschappelijk verantwoord ondernemen!. Wat daar bij komt is dat nu van alles als betrekkelijk wordt beschouwd. Honderden miljarden euro's en dollars en yens verdampen in een week. Hoe dikwijls hebben mensen als Willem Hoogen- dijk niet betoogd dat al die creatie van geld, en de daaruit voortvloeiende groeidwang, averechts werkt, schijnwelvaart oplevert.

Volgens berekeningen van de VN is zo'n 30 % van het Nederlandse
nationale inkomen overbodig, althans uit oogpunt van welzijn. Maar ja,
die 100 % 'welvaart' legt wel voor de volle 100 % en meer beslag op
mensen en de natuur. Vandaar dat de mondiale inkomensongelijkheid
alsmaar groeit, vandaar dat als wij zo doorgaan wij over enkele decennia
een tweede aardbol nodig hebben. Hoezo is dat neoliberale model een
succes? Een mislukking, kun je beter zeggen.

Is dat reden om ons, vroege critici van het neoliberalisme, te wentelen
in ons grote gelijk? Natuurlijk niet. Want deze crisis brengt, zeker op
de korte termijn, veel mensen in grote problemen. Zie maar al die mensen
in de VS die uit hun huizen gezet zijn en nu op een van die desolate
campings wonen of nog erger. Denk aan al die mensen die hun baan
verloren hebben of dreigen te verliezen. Hoeveel mensen in Nederland
liggen nu 's nachts in hun bed te piekeren? Hoeveel mensen in
ontwikkelingslanden komen nu van de regen in de drup omdat hun
economieën verstrengeld zijn geraakt met die van de 'oude'
centrumlanden.

Zelfs reuzen als China en Brazilie voelen het spook naderen, in China zijn de eerste fabrieken van consumentenartikelen al gesloten. Overigens is het de vraag in hoeverre deze crisis op den duur niet een zegen kan worden voor veel ontwikkelingslanden. De loskoppeling van de wereldeconomie na de depressie in de jaren dertig en veertig leidde tot positieve impulsen voor de interne ontwikkeling, zoals de eigen industrie. Vandaar dan ook dat bijvoorbeeld Argentinië na de Tweede Wereldoorlog tot de rijke landen werd gerekend. Daarvan is nu dankzij de toename sinds de jaren vijftig van de externe handels- en investeringsafhankelijkheid niet veel meer over. Misschien leidt ook deze crisis tot nieuwe alternatieven voor het schadelijke 'exportgeleide' ontwikkelingsmodel.

Een tweede reden dat wij ons niet moeten wentelen in ons gelijk is dat
deze crisis ons voor een nieuwe verantwoordelijkheid stelt. Wij hebben
natuurlijk veel mooie ideeën over een andere economie en over hoe het
anders zou moeten en kunnen. Voor een deel praktiseren wij die ideeën
ook. Maar wat zeggen wij als ons gevraagd wordt wat te doen? Wat te
antwoorden als Bos of Balkenende belt en advies wil? Wat, als de
buurvrouw zegt radeloos te zijn en om raad vraagt? Die en andere vragen
moeten wij kunnen gaan beantwoorden, en dan niet meer alleen in de eigen parochies maar ook in het echte publieke debat.


Lou Keune is verbonden aan de Universiteit van Tilburg, en lid van de
Werkgroep Voor de Verandering - Alternatieven voor het Neoliberalisme.

Dit stuk verscheen afgelopen zaterdag in Het Brabants Dagblad

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Reageer op dit bericht



November 08, 2008 at 01:22:40pm
NV :O meneer/mevrouw commentaar 06-10; hartelijk dank voor uw wijze raad. Ik heb altijd alles zelf gedaan, werk gevonden, gestudeerd, geparticipeerd (gratis), helaas nooit in een organisatie gezeten (ik laat me niet hersenspoelen door niemand en actievoeren in de zin dat u bedoelt, nee). Ik ben geen kuddedier en probeer altijd met mijn hoofd en pen iets voor elkaar te krijgen. Na mijn bezwaarschrift en klacht hebben ze bij de gemeente naderhand heel veel veranderd en geautomatiseerd (dankzij mijn advies). Dus, zij willen wel. Ik heb wel een aantal telefoontjes gepleegd met iemand die de II-e kamer fractie adviseert. Soms stuur ik een mailtje die kant op, om ze te wijzen dat het beleid niet adequaat is. Het zal ze een zorg zijn, denk ik soms, het gaat ze alleen maar om zetelwinst.
Organiseren; ik studeer verder arbeid psychologie en heb een aantal websites zelf gemaakt met daarop alle vacatures die er te vinden zijn (voor alle leeftijden); ik krijg veel mailtjes en verzoeken van grote en kleine arbeidsorganisaties om ze aan te linken, maar dan gratis. Zelfs de alle grootste willen een plek op mijn website, maar betalen, nee (ook al vraag ik éénmalig € 5, dan nog bedanken ze). Hoe moet ik dan inkomens vergaren? Ik ben intellectueel en niet gelovig; in het onderwijs gewerkt en ben dus altijd een beetje opvoedkundig bezig. Voor mij geen obstructie in de zin van de boel kapot trappen. Heb enorme ervaring die ik soms op fora ventileer, maar er is nooit iets ontstaan dat ik kan zeggen met die wil ik me organiseren. Heb je niet een andere oplossing? :M


November 06, 2008 at 08:09:31pm
Beste NV U probeert volgens de regels van de onderdrukkers en uitbuiters te spelen. Dan moet u niet geschokt over de uitkomst. De enkeling is een drenkeling : organiseer je !? Of dat wat helpt...Al eerder op deze site noemde ik de anderhalf miljoen vakbonds leden in Ned. Ik heb me laten vertellen dat het er in de UK meer dan zeven miljoen zijn, vakbondsleden. In Duitsland een hoge organisatie graad. Afgezien daar van : in Nederland duizenden daklozen.
In NW Europa miljoenen werklozen.
Een kruit vat zou je denken dat ieder moment kan ontploffen ? Maar nee hoor. Deels overleven mensen door " creatief " met de regels om te gaan, deels door " te likken naar boven en te trappen naar onderen ". Als je gaat ondernemen
dan ben je nog steeds niet vrij want gebonden door de norm van de machthebbers; die norm bepaalt of je succesvol zal zijn. Ik ga alleen nog voor non profit en niet
commercieel maar zo'n initiatief wordt niet gehonoreerd door de Gemeente ihv. de BBZ. Stichting ?
Gaar niet door alleen eenmanszaak
en veel schulden maken vervolgens in je nood de boel gaan oplichten.
Juist ja : helemaal volgens de " regels ". Steek het Stadhuis maar in brand dan weten de macht dat het niet ongestraft mensen in de ellende kan storten. Brandstichting wordt overigens zwaar gestraft.

November 04, 2008 at 03:00:42pm
NV @GJ, ik spreek uit ervaring. Ben een vrouw van 56 / hoog opgeleid, werkloos. Vorig jaar begon ik voor mezelf als webdesigner en kinderoppas aan huis (de vraag naar kinderoppas was enorm). Heb mijn laatste centen opgemaakt en in in mijn ondernemingje gestopt en een kvk -numemr aangevraagd. Helaas, werd mijn belasting (voorheen per maand betaald) nu ineens in één keer opgevraagd. Dagen ben ik bezig geweest om een lening te sluiten (zonder resultaat). De gemeente wilde me geen uitkering geven en mijn telefoon en internet werden continue gestoord. Voorheen kon ik vrij overal bellen en had veel aanvraag, opeens kon geen klant mij bereikeMijn voicemail was na 10 dagen af te luisteren en voor internet moest ik naar bibliotheek. Na drie providers gewisseld te hebben en handenvol geld te hebben uitgegeven, ben ik tot conclusie gekomen dat ik het niet mocht doen. Ook een mtf internet deed het niet. Op mijn huis is een sterke netwerk (gratis) die beter is dan die van mij en dat alles ergens naar toe omleid. Inmiddels moest ik bij de credit-bank lenen en de gemeente voor de rechter slepen. Dat heeft ook meer dan een half jaar geduurd. Mijn kvk-nummer heb ik ingeleverd en inmiddels werk ik voor een jaar als postbode in een sociale werkplaats. Per 1 februari stopt dat ook en de situatie is dusdanig, dat ik en geen uitkering heb, geen werk en ook geen ondernemer mag zijn! Wat nu? Ik heb drie maanden niets te eten gehad, maar ben wel begonnen met mijn studie om mijn bachelor volgend jaar af te ronden. Je moet wat? Bij het UVW en CWI kunnen ze niets meer van me halen; voorheen stuurde ze zgn. intercedente die € 5000 per keer op mij verdiende. Deze mensen moest ik zelf van alles en nog wat uitleggen, omdat ze niet geschoold waren. Dus, wat nu, de regering gaat nu aan de werkgevers subsidie verlenen zodat ze met een behoorlijke vergoeding de werklozen in dienst nemen. Een slechte zaak, want als ze mensen met rust laten en of rechtsreeks belonen voor de initiatief dat ze eigen werk hebben kunnen creëren, dan zou het voor een ondernemer iets makkelijker zijn.

November 03, 2008 at 09:01:07pm
GJ De hoeveelheid regels voor ondernemers valt eigenlijk best mee vind ik (als ondernemer). Dit word door veel ondernemers nogal overdreven.

Maar als ze banken gaan nationaliseren mogen ze van mij de GaWaLi bedrijven ook weer terugnationaliseren. En als ze toch bezig zijn mogen ze de hele energie van mij nationaliseren.

De prijs van een vat olie heeft niks te maken met de werkelijke waarde maar word volledig bepaald door de sentimenten en hebzucht van enkele stropdassen. En daar betaalt 99,99% van ons de rekening voor, zeker in deze tijd waar de sentimenten alle kanten op vliegen.

November 03, 2008 at 05:09:55pm
Leuke ideetjes maar helaas... Leuke ideetjes genoeg. Maar helaas ! Er wordt VALS gespeeld.
Heb jij je nood pakket al klaar liggen ? Handig zo'n zak lantaarn als er een ATOOM oorlog uitbreekt.
Nee dat gebeurd niet volgens de overheid. Wel zou er zo maar een dijk door kunnen breken...
Of je uitkeringkje gestopt...
Ik heb nog een zaklantaarn ?
Wat heb jij ? " Ik heb nog o,45 cent ." O wacht ik heb nog 0,25 cent ! " Een daklozen gesprekje
dat ik laatst opving. De zaklantaarn heb ik toegevoegd.
Leuke jongens die daklozen.
Denken en hopen dat een knus gezin best nog mogelijk is en dan die types die loop jongens boodschappen boys voor hoeren en drugs dealers. ook heel fijn. NOT !


November 02, 2008 at 11:50:21pm
NV Mee eens. Laat eerlijke en spontane ondernemingen ontstaan, die intrinsiek zijn en de doelen dienen waar ze voor opgericht zijn. Huidige ondernemingsklimaat is repressief (teveel regels en bemoeienis van bovenop). :D


...Naam:

..
....Bericht:

Anti-spam pincode:
5668

Vul hier de bovenstaande pincode in:






« 1 2 »

 

 

:) :)

:G :)

:O :(

:D :D

:P :P

:V :V

:M ;M

:( :(

:B :(

:H ;H

:R :R

:Z :Z

:W :C

:C :C


Voer de code van de smilies in je bericht om ze te gebruiken. Na het plaatsen van je bericht worden ze zichtbaar


 

Naar boven

 

 

 

 

hghg