Naar archief

UIT: Ravage #217 van 6 september 1996  

Ook zin om een keer te winnen? 

Nu nog wordt de ontwikkeling van kernenergie met forse overheidssubsidies voortgezet en gaat er weinig geld naar alternatieve energiebronnen. De actiegroep 'Dubbeldom' die op zaterdag 14 september in Utrecht haar plannen zal ontvouwen, wil hier een einde aan maken. 

De rol van kernenergie in Nederland is bijna uitgespeeld. Twee kerncentrales zijn rond 1970 geopend en pogingen om nieuwe te bouwen strandden altijd op het sterke verzet vanuit bevolking, lagere overheden, belangengroepen en politiek. De strijd tegen Kalkar is gewonnen, atoomstroom is een beladen term geworden. Zo beladen dat er nauwelijks meer over gepraat kan worden. In de Tweede Kamer zitten nog wat fossiele restanten (zo'n Lansink bijvoorbeeld) die dat wel durven.  

Bijvoorbeeld tien jaar geleden, vlak voor de ramp in Tsjernobyl. Toen was het bijna zover gekomen. Tot grote woede van CDA en VVD klapte vlak voor het kamerbesluit Tsjernobyl uit elkaar. Maar Lansink c.s. zijn volhouders. De toen gekozen locaties (na de zogenaamde PKB-procedure) gelden nog steeds als mogelijke bouwplek. De strijd tegen kernenergie zakte toen snel volledig in. We hadden immers wel zo'n beetje gewonnen? Die twee centrales ja, die staan er nog, enne, nog zo iets in Almelo, daar hebben we onze tanden te vaak op stuk gebeten. Die gaan nu vanzelf wel dicht, toch? 

Niet als we niets doen tenminste. Kernenergie is op sterven na dood, maar de genadeklap moet wel snel uitgedeeld worden, dan maken we het tenminste zelf nog mee. Het is toch fantastisch om een eind te kunnen maken aan de boze atoomdroom. We zijn ervan overtuigd dat het nu kan. Bovendien, je rekent niet alleen af met een paar centrales hier maar deelt ook een gevoelige tik uit aan nucleaire plannen voor de voormalige Sovjet-Unie, in het verre oosten, aan het gevoelloos arrogante en misdadige denken van milieuverkloters, aan mensen die denken dat het goed is om elektriciteit op een grootschalige manier op te wekken, aan wetenschappers die nog geilen op voor niemand meer te begrijpen processen en gevaren. 

Wij hebben daar wel zin in. 'Wij' zijn van de club DUBBELDOM. Sommigen lang, sommigen kort, maar allemaal bezig met kernenergie. En we willen er wel eens een eind aan maken. Er liggen nog een paar hobbels. En we nodigen jullie uit die samen met ons in de komende tijd te gaan slechten. 

Overheidsgeld 

Waar gaat het nog om? in stilte wordt nog altijd gewerkt aan nieuwe plannen. Jaarlijks worden vele miljoenen guldens besteed aan onderzoek naar de mogelijkheden van kernenergie in Nederland. De grootste hoeveelheid wordt uitgegeven door het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in het Noordhollandse Petten. Het onderzoek naar kernenergie bij het ECN is de op één na grootste uitgavepost na onderzoek naar fossiele brandstoffen. (die krijgen we ook nog wel).  

Elk jaar weer gaat er 36 miljoen gulden naar een techniek zonder toekomst. Vrijwel allemaal overheidsgeld. En die maar bezuinigen op energiebesparingsprogramma's, implementatie van WarmteKracht-koppeling, zon- en windenergie. Gek hè, dat we die doelstellingen op bijvoorbeeld broeikasgebied niet halen. Eigenlijk zegt de ECN het zelf; kernenergie is voorbij. Maar, zeggen ze er bij, de duurzame bronnen zijn nog niet rendabel. 

Totdat het zover is zullen we wellicht kernenergie in moeten blijven zetten. Voor hun is het nog een optie in de te overbruggen tijd tussen fossiel en werkelijk duurzaam. Het spitst zich dus toe op het wel of niet rendabel zijn van bepaalde energie-opwekkers. Nou is kernenergie nooit rendabel geweest en heeft het alleen een rol kunnen spelen dankzij grote financiële steun van de overheid. En, aan de andere kant, alternatieven zijn nog niet rendabel juist omdat de prijs van bijvoorbeeld elektra uit kolen of uraan zo sterk gedrukt worden door subsidies. Als al het geld wat in Nederland naar nucleaire energie gaat overgeheveld zou worden naar verder onderzoek en introductie van duurzame bronnen zou het bij wijze van spreken zo voor mekaar zijn. 

De afdeling 'nucleair' van het ECN zit al zwaar in de knoei. Onlangs heeft de minister van Economische Zaken (die had een goeie dag) besloten het PINC-programma (project instandhouding nucleaire competentie) aan het eind van dit jaar de nek om te draaien. Recent deed de ECN nog een poging haar werk te verkopen en te rechtvaardigen met de presentatie van de 'nieuwe' Hoge Temperatuur Reactor (HTR). Ze probeerden het met veel flair en tamtam te presenteren maar de meeste interesse werd nog getoond door actievoerders van DWARS. 

Hoewel ze meer willen (en in het verleden meer hadden) heeft de afdeling nucleair van het ECN nog steeds jaarlijks een respectabel budget van zo'n 36 miljoen gulden. De verschillen met bijvoorbeeld de afdeling alternatieven zijn schrijnend; die heeft 16 miljoen per jaar te verspijkeren. Wel is vorig jaar een nieuw gebouw betrokken; (ze zaten jaren in een soort bouwval) een energiezuinig kantoorpand op het ECN-terrein. 

Duw mee; stoppen met kernenergie en het geld naar introductie van echt duurzame bronnen. Als de geldstromen wegvallen dondert alles zo in elkaar. Wij gaan flink morrelen aan die laatste steunberen; bij de ECN zelf, bij de politiek, op straat. Openbare acties met meer mensen, stiekeme acties met weinig mensen. Natuurlijk vinden we het leuk als meer mensen mee gaan doen - maar we wachten er niet op, wij gaan vast beginnen! Op zaterdag 14 september van 14 tot 17 uur ontvouwen we wat van onze plannen. Je bent welkom bij DUBBELDOM, Oude Gracht 42, Utrecht.

Naar boven
Naar overzicht dit nummer
Naar Jaargang 1996