UIT: NN #168 van 9 september 1994
Eet geen kip
Op zaterdag 3 september heeft een levensgrote kip samen met PeTA (People for the Ethical Treatment of Animals, Nederland) in Amsterdam en Rotterdam voor winkels van Kentucky Fried Chicken aandacht gevraagd voor de lijdensweg van kippen in Nederland.
Op ludieke maar confronterende wijze heeft PeTA het publiek en potentiële kopers van kipproducten gewezen op het dierenleed en de risico's van het eten van kip; meer dan 40 procent van de kippen in Nederland is besmet met o.a. salmonella, dit resulteert in meer dan 100.000 salmonella voedselinfecties en enige honderdduizenden Campylobacter infecties per jaar. Vooral kip en kipproducten zijn hiervoor verantwoordelijk.(1)
Uit een onderzoek van het Centre voor Disease Control in Georgia (VS) bleek dat ongeveer 25 procent van de salmonella-infecties bij mensen nu al resistent is tegen elk geneesmiddel. Dit geldt dus niet alleen voor antibiotica, maar voor elk medicijn dat ingezet kan worden bij infecties. Dit percentage stijgt langzaam, maar zeker. De onderzoekers concludeerden dat anti-microbisch resistente organismen van dierlijke oorsprong ernstige ziekten bij mensen veroorzaken. "Wij onderstrepen de noodzaak van een voorzichtiger gebruik van antimicroben bij mensen en dieren", aldus de onderzoekers.(2)
De campagne werd deze zomer reeds ingeluid door middel van een kleurrijke postercampagne met het doel het Nederlands publiek voor te lichten. De campagne 'Eet geen kip' is de eerste langlopende campagne van PeTA in Nederland. Lokale groepen dierenvrienden door heel Nederland zullen in het kader van deze campagne aandacht gaan vragen voor het lot van kippen specifiek en meer algemeen dieren in de bio-industrie. Als je hiervoor ook ideeën hebt, neem dan contact op met PeTA. Ook heeft PeTA nog een paar andere initiatieven in petto.
Het Produktschap Vlees, Vee en Eieren (die van 'Zonder vlees blijf je iets missen'...) is helemaal niet blij met deze campagne. Naar aanleiding van de actie van zaterdag 3 september reageerde de voorzitter van het Produktschap, Rob Tazelaar (vroeger dierenwelzijnsman van de PvdA in de Tweede Kamer), in het tv-programma 2 Vandaag. Hij vindt de actie onverantwoorde angstkwekerij. De gegevens die PeTA gebruikt betwist hij echter niet. Alleen de conclusie, 'eet geen kip', vindt hij, natuurlijk, grote onzin, gewoon dooreten is zijn devies. Als PeTA doorgaat met deze campagne dan zal er een proces volgen, zo dreigde hij. PeTA ziet geen enkele reden om de campaagne stop te zetten.
Sommige mensen vragen zich af of het niet beter zou zijn scharrel- of biologische kipproducten te kopen. Deze houderijsystemen lijken een kleine stap in de goede richting, maar deze kippen wacht uiteindelijk hetzelfde lot als hun zuster in de legbatterij. Zij worden ook vervoerd van en naar de legschuren en geslacht wanneer zij niet meer aan de wensen van de boer kunnen voldoen. Tevens worden de haantjes ook in deze tak van de vleesindustrie om het leven gebracht, simpelweg omdat zij de boer geen geld opbrengen.
Boeren die vee houden voor voeding zien hun dieren als machines om melk, vlees en eieren te produceren: dit is duidelijk genoeg waar te nemen in de vakbladen uit deze industrie. De boeren kunnen het zich veroorloven om hier en daar een dier te verliezen aan ziekte of sterfte. Ze blijven toch genoeg geld verdienen, omdat de kosten per productief dier zeer laag zijn. De minder gelukkige dieren worden behandeld met speciale voeders, medicijnen, en worden dicht bij elkaar gepropt in schuren opgesloten. Bij legkippen wordt er, om meer eieren te kunnen leggen, met het dag- en nachtritme gemanipuleerd door het licht bijna 24 uur lang aan te houden.
"Moreel gezien zijn daden die een ander schade aandoen geen persoonlijke keuze. Moord, misbruik van kinderen, wreedheid jegens dieren is moreel gezien onjuist. Onze maatschappij stimuleert nu juist het eten en misbruiken van dieren. Maar uit de geschiedenis blijkt, dat dat ook zo was met de slavernij en de kinderarbeid, en vele andere daden die nu afgekeurd worden door de maatschappij", aldus PeTA
PeTA is een internationale dierenrechtenorganisatie met meer dan 500.000 donateurs wereldwijd. PeTA heeft kantoren in Washington, Londen, Hamburg en Amsterdam. PeTA is een actie(ve) organisatie en is op zoek naar mensen die actief willen worden of meer willen doen tegen dierenleed. In het komende seizoen zal PeTA tevens middels haar campagnes aandacht vragen voor het gebruik van proefdieren door Gillette, de duizenden slachtoffers onder vogels en vleermuizen bij oliebedrijven door hun oliepijpen en schachten, en uiteraard voor de meer in het oog lopende onderwerpen als bont en amusement met dieren.
PeTA heeft voor deze campagne speciaal materiaal ontwikkeld dat ook bij de acties werd uitgedeeld; een folder 'Eet geen kip', met in stripverhaal uitgelegd hoe het leven van een kip verloopt, een poster met de vergelijkende ruimte in een legbatterij, een poster 'Als u uw gezin niet wil vergiftigen, weg ermee!' en receptenkaartjes met gezonde, dierloze recepten. Tevens zijn buttons en stickers voorradig, om overal op te plakken! (Bas)
Noten: