UIT: NN #98 van 28 november 1991
Transporten van radioactief afval van start
Het transport van radioaktief afval is begonnen. Van Petten naar Borssele zullen tot eind '93 om en nabij de 600 vrachtwagens een lading met dit levensgevaarlijke goedje vervoeren. De aktiegroep Stop COVRA is druk bezig akties hier tegen voor te bereiden.
Vanaf vandaag (donderdag 21 november) zullen van Petten naar Borssele ongeveer 600 vrachtwagenladingen met radioaktief afval worden vervoerd. De COVRA (Centrale Organisatie Voor Radioaktief Afval) heeft in Borssele een nieuwe opslagplaats voor zowel laag-, midden- als hoogradioaktief afval gebouwd. Tegen het in gebruik nemen van deze opslagplaats zijn flink wat processen gevoerd door de bewonerstersgroep van de omringende dorpen. Inmiddels zijn die allemaal afgewezen, behalve een hoger beroep dat echter geen schorsende werking heeft. Officieel staat niets het in gebruik nemen en dus het transport van radioaktief afval in de weg.
Voor de transporten is geen vergunning nodig en er is waarschijnlijk zelfs geen meldingsplicht. De COVRA meldt alleen in welke periode gereden zal worden. En dat is volgens eigen zeggen op radio Noord-Holland vanaf eind november. Politiebegeleiding bij de transporten of begeleiding van iemand van de Keuringsdienst van Waren, normaal bij b.v. UF6-transporten om bij een ongeluk snel instanties te kunnen waarschuwen, wordt niet verwacht.
Eind 1993 moet al het afval weg zijn uit Petten. Tot die tijd wordt het nieuwe radioaktieve afval van 400 aanleveringsadressen in Nederland daar nog wel heen gebracht, verwerkt en geperst en vervolgens naar Borssele gebracht. Het is niet duidelijk wanneer (data en tijd van de dag) en over welke route de transporten van Petten naar Borssele gaan. Ook onduidelijk is hoeveel vrachtauto's tegelijk zullen rijden. De COVRA heeft in Zeeland nu 2 chauffeurs geworven en waarschijnlijk huren ze diepladers voor de transporten.
Waarom akties tegen deze transporten?
In de vorige vergadering van Stop COVRA is lang gepraat over waarom we juist deze transporten aan zouden pakken om akties tegen te voeren. Elke week vervoert de COVRA radioaktief afval naar Petten en deze transporten zijn hetzelfde als de transporten van Petten naar Borssele....
Argumenten om juist wel iets tegen deze transporten te doen:
En de transporten naar Petten zouden natuurlijk ook niet plaats moeten vinden...
Mobilisatie door Stop COVRA
Stop COVRA heeft een tijdje geleden alle gemeenteraden van gemeentes (70) op de mogelijke route(s) van Petten naar Borssele geschreven en gevraagd de transporten over hun grondgebied te verbieden en de inwonenden te waarschuwen en te beschermen tegen de gevaren ervan. De GroenLinks frakties in de gemeenteraden (zo die al bestonden) is gevraagd er verder achteraan te gaan. Ook GroenLinks in de Provinciale Staten van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland zijn aangeschreven om te vragen om ondersteuning vooral bij het uitzoeken van de route en om verzet tegen de transporten.
De reakties daarop
Er zijn 10 ontvangstbewijzen teruggestuurd.
Stop COVRA heeft naar aanleiding hiervan de andere provinciale frakties van Groen Links gevraagd ook dergelijke vragen te stellen. Noord-Holland heeft dit al toegezegd. Doordat de brief van Stop COVRA op de agenda van allerlei gemeentes heeft gestaan of nog staat, is ook de pers ermee bezig gegaan. Dit heeft voorlopig geresulteerd in stukken door de Volkskrant, het Parool en de PZC (Provinciaal Zeeuwse Courant).
Akties
Tot nu toe is Stop COVRA vooral bezig geweest om via officiële kanalen mensen op de mogelijke routes wakker te schudden en te aktiveren tegen de transporten. Er zijn wel veel ideeën voor akties, zowel voor kampjes als voor direkte of ludieke akties. De ideeën worden op het volgende overleg verder uitgewerkt. Dan hopen we ook meer te weten over de route van de transporten. Het is dan ook heel belangrijk dat veel mensen mee praten over de akties. De transporten worden heel massaal, we moeten daar zeker goede akties tegen voeren.
De volgende vergadering is op zondag 15 december om 13 uur bij LAKA, Pesthuislaan 118, Amsterdam.
Voor meer informatie: Stop COVRA, postbus 8094,6710 AB Ede of Carla 08370-23481.