UIT: NN #85 van 30 mei 1991
***NIEUWS***
SHELL, WE KRIJGEN JE WEL!
HOORN - Shellpompen zijn sinds lange tijd weer eens het doelwit geweest van anti-apartheidsaktivisten. Tja, dat krijg je d'r nou van met die anti Zuid-Afrika stukken in NN. We kregen de volgende persverklaring in de brievenbus:
"Hoorn, spirit of 91. In de nacht van 13 en in de nacht van 15 mei j.l. zijn resp. Berkhoutersweg 11 en Geldelozeweg 11 bezocht en de Shellstations van desbetreffende percelen beschadigd. De rol van Shell in Zuid-Afrika is nog lang niet uitgespeeld. De Boeren laten hun leger- en politievoertuigen nog voort draven naar de zwarte woonoorden op $hell's olie en benzine.
Ondanks, of dankzij De Klerk's pr-campagne voor de verkoop van 'zijn' land voeren zij nog een onderdrukkende rol. Zolang er algemene verkiezingen uitgeschreven zijn gaat de strijd door. (Hou de druk op de ketel) New Kids On The Block, kinderen van de blokkadedagen."
ANTI-FASCISME BIJEENKOMST
WAGENINGEN - Op vrijdagavond 31 mei, zaterdag 1 en zondag 2 juni vindt in Open Jongerenvereniging Unitas in Wageningen een bijeenkomst plaats waarop gediskussieerd gaat worden over bestrijding van fascisme. Er wordt over drie thema's gepraat.
1. Bestrijding van extreem rechts, geweld. Hoofdstellingen:
* Tegen extreem rechts zijn alle middelen toegestaan, ook geweld.
* Het gebruik van geweld tegen fascisten is ethisch onaanvaardbaar en brengt sowieso polarisering met zich mee.
2. Bestrijding van parlementair fascisme. Stellingen:
* Fascistische partijen moeten verboden worden.
* Fascisme is een uitvloeisel van het systeem waarin we leven. Als het systeem niet verandert kan het fascisme· niet vernietigd worden.
3.Bestrijding van alledaags racisme.
Hoofdstellingen:
*Antiracisme moet je integreren in je dagelijks leven. Alleen door konsekwent te leven kun je anderen overtuigen van het feit dat anders gekleurden, homo's enz. niet minderwaardig zijn.
*Een van de hoofdschuldigen aan alledaagse discriminatie is de overheid. Door racistisch beleid en verkeerde voorlichting wordt de burger een verkeerd beeld van minderheidsgroepen gegeven.
Voor deze bijeenkomst, waar 50 mensen worden verwacht, is een tekstbundel samengesteld. Met een paar eigen bijdragen van Dwars-jongeren en merendeels oudere anti-fascistische diskussiestukken die de laatste 10 jaar gepubliceerd zijn in diverse bladen. De bundel van 36 pagina's is te bestellen via Dwars-antifa, postbus 277, 100 AG Amsterdam.
Unitas in Wageningen zit in de Generaal Foulkesweg 74, te bereiken met bus 83/84 vanaf NS-station Ede/Wageningen. uitstappen bij het eindpunt.
VERNIETIGING BVD-DOSSIERS OPGESCHORT
UTRECHT - De Vereniging Voorkom Vernietiging heeft haar eerste slag binnen. 23 mei jl. werd bekend dat de voor midden '91 geplande vernietiging van de BVD-dossiers voorlopig is opgeschort tot eind '93.
Dat de vernietiging meer is geworden dan een hamerstuk is het resultaat van de opgerichte vereniging. Er werden vragen gesteld door journalisten, historici, archivarissen en de Tweede Kamer. De besluitvorming werd keer op keer uitgesteld. De Vereniging gaat door en eist dat er een duidelijke vernietigingslijst komt, die van tevoren gepubliceerd wordt en "eenduidige, operationeel hanteerbare en kontroleerbare informatie bevat".
De vereniging verlangt bemoeienis van de Tweede Kamer. Hiernaast gaat de Vereniging verder met het voorbereiden van de juridische procedures voor haar beide hoofdeisen.
- zelfbeschikkingsrecht voor geregistreerden / meldingsplicht voor de BVD.
- Bewaren van een representatief deel van de dossiers als historisch erfgoed.
Vereniging Voorkom Vernietiging, p/a IVON, Postbus 10107, 3505 AB Utrecht.
VAK-MOBIEL OP DE GINKELSCHE HEIDE
EDE - Van zaterdag 15 juni t/m 19 juni wordt bij Ede op de Ginkelsche heide de volgende aktieperiode gehouden van het VAK-mobiel (Vredes Aktie Kamp). Deze aktie richt zich tegen de moderniseringsplannen van het 'Ministerie van oorlog'.
In de laatste gore oorlog, die in het Midden-Oosten werd uitgevochten en waarvan velen de verschrikkelijke gevolgen nog dagelijks ondervinden, kwam de helikopter als het ideale wapen naar voren. In plaats van zich diep te schamen over deze massamoord op afstand in deze schone oorlog (sic!) en te sleutelen aan de onderliggende problemen in de Arabische wereld, zoals het armoedevraagstuk en de Palestijnse kwestie, meent men dat zeer moderne bewapening noodzakelijk is om het kwaad in de wereld te bestrijden.
Er komt een luchtmobiele brigade, die voorzien wordt van 20-30 transporthelikopters, 40-50 gevechtshelikopters en lichte terreinvoertuigen. De brigade zou zo'n 3500 mensen moeten gaan omvatten en zou gelegerd gaan worden op de Veluwe. Het vliegveld Deelen moet een centrale rol hierin krijgen, terwijl de oefeningen zich v90ral op de Arnhemse heide en bij de GinkeI moeten gaan afspelen.
Eerder was nabij Ede een groot oefenterrein gepland, waardoor veel natuur zou moeten wijken. Dit plan lijkt omgebogen te worden en binnenkort is in dit natuurgebied het gebrul van de helikopters te horen. Tegen deze moderniseringsplannen willen we ons verzetten door aan de rand van de Ginkelsche heide een aktiekamp in te richten. Vanuit dit kamp kunnen dag en nacht kleine speldeprikakties gehouden worden.
Wat je voor een verblijf in het kamp nodig hebt, is goeie stevige kleding, een oude slaapzak, aktiemateriaal. In het kamp zijn dekens en wordt met behulp van landbouwplastiek eenvoudige onderkomens gemaakt. Het kamp komt in eerste instantie aan de rand van de Ginkelsche heide op de picknickplaats 'Het Wijde Veld' (zie kaartje). Vanaf de stations in Ede en Wolfheze is deze plek te voet te bereiken. Worden we eventueel weggejaagd door de rijkspolitie, dan trekken we via natuurvriendenhuis Bosbeek naar de 'Wilde Wereld', Burgstraat 3 in Wageningen.
KRITIES KONSUMEREN BIJ C&A
UTRECHT - Zaterdag 25 mei werd in Utrecht aktie gevoerd bij C&A in het kader van de Schone Kleren Kampagne. Onderdeel van de aktie was een uurtje waarin binnen bij C&A kritiese vragen over de herkomst van de kleding gesteld zouden worden.
Bij aankomst bij het C&A filiaal bij Vredenburg waren al zes agenten bij de toegangsdeuren geposteerd. Ook waren, volgens de politie "niet zo veel" stillen ingezet. Al snel werd duidelijk gemaakt dat we niet naar binnen mochten. Het werd aktievoerders dus verboden bij C&A te winkelen. De opkomst bij de aktie was niet echt groot, zo'n 25 mensen maar de sfeer werd goed. In anderhalf uur werden ruim 2500 pamfletten en folders uitgedeeld. Er werd met voorbijgangers gepraat en er was muziek van Jos Linnebank.
De politie bleef zeer geïnteresseerd in de plannen om toch naar binnen te gaan waardoor ze over het hoofd zagen dat de eerste mensen met een omweg C&A binnen waren gegaan. Op vragen naar de herkomst van kleding werd binnen door personeel of bot (daar geven we geen antwoord op) of dom (het is gemaakt van katoen) gereageerd. De politie haalde een aantal mensen uit de zaak of hield ze bij de deur tegen waarbij het opvallend was dat vooral die mensen last kregen die er als 'aktievoerders' uitzagen. Nette mensen werd geen strobreed in de weg gelegd.
Tegen het einde van de aktie verscheen hoofd-voorlichting van C&A de heer Remarque bij de deur. Duidelijk was dat C&A op alles voorbereid was en behoorlijk in de zenuwen zat over het kritiese gekonsumeer. Erg leuk is dat C&A kaartjes heeft laten drukken waarop mensen hun vragen aan C&A kunnen stellen. Je krijgt gegarandeerd binnen twee weken antwoord als je het kaartje naar het antwoordnummer van C&A Nederland (Antwoordnummer 378, 1000 PA Amsterdam) stuurde Een postzegel is niet nodig.
McDONALD'S AKTIEKARAVAAN
In NN #84 schreef Rik een stukje over de anti-McDonald's aktiekaravaan die op zaterdag 11 mei jl. door Rotterdam, Den Haag en Leiden trok. Hier een korte reaktie van mij uit Rotterdam. De aktie vind ik bijzonder geslaagd. Alle positieve en negatieve kanten zullen ongetwijfeld nog nabesproken worden door de initiatiefgroep. Alvast was kleine aanzetten.
Ten eerste vond ik het verbazingwekkend dat bij de aktie in Rotterdam nagenoeg alleen die groep mensen was die de hele karavaan mee zou trekken. Is 10 uur 's ochtends wellicht iets te vroeg voor de dames en heren aktivisten/s? Dank aan de lieden die er wel waren.
Van alle komitees en organisaties in Rotterdam was alleen Milieudefensie op komen dagen. Verders was de sfeer goed. Den Haag. Goeie plek, veel mensen. Hier kregen we erg veel positieve reakties van het voorbij stromende publiek. Helaas ook hier weinig ondersteuning vanuit de stad zelf, kwa muziek bijv. Trommels en gitaren maken nog geen muziekpicket. (Het stukje uit de reaktie over Leiden nemen we niet over, zie hiervoor NN #84. Wel het volgende).
Tijdens de blokkade vorig jaar in Leiden, had het hoofd van de beveiligingsdienst (ene Piet) bijzonder agressief opgetreden, mensen werden bedreigd, of konden klappen krijgen.
Piet is een ontslagen smeris (vanwege... losse handen bij arrestanten). Wie schetst onze verbazing als we in Rotterdam op 11 mei weer Piet als beveiliging aantreffen. Hij, en enkele maten, reisde ons steeds achterna.
Tot slot wil ik nog even kwijt, hoe goed ik de samenwerking met mensen uit Den Haag en Leiden ervaren heb. Ook voor de toekomst zal de nu gelegde basis haar vruchten afwerpen. 0veral zijn mensen die hun onvrede over de vernietiging van de aarde en hun hoop op een betere wereld in konkrete gedachten en daden willen omzetten. Samen bereik je meer! En nou doorzetten! Met vriendelijke groetjes uit het beton, TUPS.
EEN NIET BESTAAND DORP
"Een anarchisties dorpje, ekologies, veganisties, radikaal dus, dat moet toch van de grond te tillen zijn?! Er is een boekje uitgekomen, waarin je een plan vindt waar sommige mensen zich wellicht bij aan willen sluiten. Mensen die heel ver willen gaan. Mensen die niet kunnen berusten in het leed van anderen. Die zich verzetten tegen het gevoelloze misbruik van dieren. En in opstand komen tegen het om zich grijpende miljeubederf.
Mensen die bovendien nu en hier willen leven, er volop van willen genieten. Die geloven dat een wereld zonder dwang mogelijk is. Mensen die weten dat vrijheid het enige is dat werkelijk motiveert. Mensen die zich realiseren dat om de wereld te veranderen werkelijk alles op de kop moet en vinden dat ze daarin geen buitenstaandersters in kunnen zijn. Mensen die buiten willen wonen en niet willen dat dat ten koste gaat van politieke uitstraling."
"Veel van de dingen die wij willen zijn nieuw en dus hebben we behoefte aan een soort laboratorium: een kleinschalige situatie waar intensieve groei en uitwisseling van ideeën plaats kunnen vinden. Mensen met radikale ideeën, en vooral met een radikale leefstijl, zijn schaars. Met dit project willen we onze krachten bundelen. Langzaam maar zeker hopen we een klup mensen bij elkaar te krijgen waarmee het mogelijk is radikaal anarchisties, ekologies en veganisties te leven."
Aldus een persbericht van Atalanta. Heb je interesse voor een nog op te richten anarchisties dorp? Ben je benieuwd wat het precies inhoudt? Er is een boekje geschreven door Michèl, kost 3,50 en telt 37 bladzijden. Bestel het bij Atalanta, Postbus 24083, 3502 MB Utrecht ovv bestelling Akigoloké deel 1.
A'DAM DIE GROTE STAD
AMSTERDAM - Na jaren van plannen maken, symposia en tamelijk vrijblijvende diskussies is het IJ-oever projekt in een beslissende fase terecht gekomen. Eind juni zal de gemeente de uitgangspunten vaststellen. Dan volgt een studie, waarop in de loop van 1992 definitief wordt besloten over een bestemmingsplan en het ondernemingsplan van de beleggers.
De gemeente Amsterdam wil de oevers van het IJ omtoveren tot een 'toplokatie met internationale allure'. Dat houdt in kantoortorens van 60 tot 100 meter hoog, een groot overdekt winkelcentrum naast het Centraal Station, een vierbaans snelweg naast het IJ, twee nieuwe metrolijnen etc. etc. Al met al betekenen de plannen een muur van glas tussen stad en water.
Op maandagavond 3 juni organiseert de initiatiefgroep 'Open Stad' de manifestatie 'Stop het IJ oever project'. De bijeenkomst is voor 'Open stad' een startsein voor allerhande axies tegen de plannen; Er is nog een jaar de tijd om ze te stoppen. Tijdens de avond zullen verschillende prominente en minder prominente Amsterdam(st)ers hun bezwaren tegen de plannen uiteen zetten. Daarnaast zal 'Open Stad' plannen voor een axie kampagne tegen het IJ oever project lanceren. Verder is er muziek, poëzie, hoogbouw en veel wind. Maandag 3 juni vanaf 19.30 in Paradiso te Amsterdam.
GEEN PATENT OP LEVEN
DEN HAAG – Van 3 tot 21 juni is in Den Haag een bijeenkomst van de Verenigde Naties organisatie WIPO. In deze bijeenkomst wordt een voorstel besproken om het patentrecht uit te breiden.
Tot vandaag beschermd de WIPO (World Intelectual Property Organisation) geen patenten op planten of dieren of delen daarvan. Bedrijven die met biotechnologiese technieken 'verbeterde' planten of dieren maken, willen dat hun vinding ook beschermd zal gaan worden. Daarom wil het WIPO het mogelijk maken om eigendom op planten, dieren of delen daarvan te claimen.
De voorgestelde uitbreiding is zo ruim dat ook menselijk materiaal eronder kan vallen (bijvoorbeeld een 'verbeterde' samenstelling van het menselijk genoom (totaal aantal genen waaruit een mens is opgebouwd.
In de bijeenkomst zullen de landen die tegen uitbreiding van het patent recht zijn worden overgehaald er toch mee in te stemmen. Verwacht wordt dat de uitkomst van deze bijeenkomst van grote invloed zal zijn op de beslissing van de EG patent wetgeving. Er zijn uit verschillende hoeken nogal wat bezwaren tegen deze uitbreiding van de patent wetgeving. Zie hiervoor NN #84 of de folder van GRAIN (Genetic Resources Action International).
Bioot is een samenwerkingsverband van groepen die zich bezighouden met uiteenlopende zaken als milieubescherming, dierenbescherming, krities Derde Wereld werk, konsumentenbelangen, wetenschapsdiskussie of aktiebeweging. We vinden dat iedereen in Nederland moet weten wat er gaande is op het gebied van biotechnologie. We hebben zo onze vraagtekens bij de huidige (bio}technologiese ontwikkeling. In 1990 hebben we in Wageningen een krant over biotechnologie verspreid. Nu willen we door middel van een picket-line iedereen uitnodigen om zich te bemoeien met de ontwikkeling van biotechnologie.
Door de voorgestelde uitbreiding van de patentwetgeving wordt het voor bedrijven lukratiever om zich op biotechnologie te richten. Bovendien brengt oktrooiering geheimhouding van het onderzoek met zich mee. Het zal steeds moeilijker zijn om invloed en kontrole op de (bio)technologiese ontwikkeling uit te oefenen. Het is hoog tijd dat de beslissingen over wel-of-niet gebruiken en verder ontwikkelen van biotechnologie niet - langer wordt overgelaten aan technokraten, ambtenaren en hen die belang hebben bij invoering van deze omstreden technieken.
We willen iedereen nadrukkelijk uitnodigen nu van de mogelijkheid gebruik te maken om haar/zijn stem te laten horen. En dat kan in de picket-line op 3 juni. We verzamelen om 9.30 bij de ingang naar de Vincent van Goghzaal. Meer informatie: Bioot, postbus 269, 6700 AG Wageningen.