UIT: NN #83 van 2 mei 1991
Akties bij wapenbeurs in maastricht
Op 15, 16 en 11 april 1991 werd in het MECC in Maastricht een internationale beurs gehouden over en met trainings- en simulatie-apparatuur voor hoofdzakelijk militaire doeleinden. (Zie ook de vorige NN). Deze beurs zou aanvankelijk in het Duitse Wiesbaden plaatsvinden. Wiesbaden schrapte echter de beurs omdat vanuit de bevolking protesten te verwachten waren. Deze verwachtingen waren er niet voor niets.
Simulatie wapenhandel
Talloze bedrijven die zich op de beurs presenteerden maken wapens. Het overgrote deel van de voordrachten op de conferentie ging over militaire toepassing van de gepresenteerde apparatuur. Bovendien stuurde de vredesbeweging van Wiesbaden een boze brief naar hun gemeentebestuur. De organisatie week uit naar Maastricht.
Na het bekend worden hiervan stuurde de Wiesbadense vredesbeweging hun informatie over de beurs naar Nederland. Toen wij hierover hoorden werden we vervuld met afschuw. Nog dagelijks worden we gekonfronteerd met de naweeën van de Golfoorlog, tenslotte een gevolg van de wapenhandel.
Nooit eerder werd de belangenverstrengeling van industrie en militarisme duidelijker aangetoond dan juist tijdens deze Golfoorlog. Desondanks blijken de directie van het MECC en de overheid geen problemen te hebben met het verlenen van gastvrijheid aan het meest sinistere gezelschap dat deze aardbol kent: de wapenindustrie.
Met spoed werd door verschillende vredesgroepen en politieke partijen de aktiegroep 'STOP WAPENHANDEL, STOP DE OORLOGSMACHINE" opgericht en er werd een aktieprogramma gemaakt en voorbereid.
Publiciteit
Hierop werden wij, het MECC en de ITEC organisator geïnterviewd. Citaat uit het Limburgs Dagblad van 11 april: "Volgens een woordvoerder van 'STOP DE WAPENHANDEL' exposeren er ook zeker bedrijven die exclusief voor het ministerie van Defensie werken. Hij noemt bijvoorbeeld DAF Special Products dat legerwagens maakt en Thomson-CSF dat voor defensie nachtzichtapparatuur ontwikkelt en produceert. Verder stelt hij dat één van de exposanten, TNO, dieren gebruikt om munitie op uit te testen. Ook een bedrijf dat volgens hem veroordeeld is omdat het illegaal nachtzichtapparatuur aan Irak leverde, Holland Signaal, zal aanwezig zijn op de beurs. De vredesactivisten hebben via een advokaat de officier van justitie in Maastricht gevraagd uit te zoeken of er op het ITEC geen illegale zaken plaatsvinden."
Volgens een woordvoerder van het MECC is er al uitvoerig nagegaan of alles wel rechtmatig was. "Deze beurs past in het beleid van een jonge, groeiende onderneming. Hij trekt veel internationale bezoekers en er gebeurt niets illegaals. Integendeel, de simulatiesystemen die er vertoond worden, dienen meestal een civiel doel. Er zijn zelfs systemen om golf te leren spelen."
Dit is eveneens de mening van beursorganisator Curtis. Hij verwacht ongeveer 3000 bezoekers uit alle delen van de wereld. Vooral mensen uit het Oostblok zullen komen kijken naar mogelijkheden om hun bedrijven te moderniseren. "Van mij mag iedereen demonstreren, maar ik hoop dat de aktivisten inzien dat een groot deel van de tentoongestelde apparatuur puur voor civiele doelen is."
Aktie driedaagse
De bovenstaande zwakke poging ons te misleiden met woorden als civiel doel, golf leren spelen en moderniseren van het Oostblok, konden ons niet tegenhouden om door te gaan met ons aktie programma. Uit het hele land hebben mensen verontwaardigde brieven geschreven naar B&W van Maastricht en het MECC. Anderen hebben telefonies hun verontwaardiging laten horen.
Op zaterdag 13 april werd een demonstratie in Maastricht gehouden met 80 mensen waaronder een delegatie uit Duitsland. De route liep van het Vrijthof naar het MECC, waar verschillende sprekers hun woordje deden. Tijdens de drie beursdagen is doorlopend een vredeswake gehouden bij de hoofdingang. De toegangsdeuren werden met vredesduifjes en spandoeken opgesierd. Aan de bezoekers van de beurs werden folders uitgedeeld en het ITEC naambord werd, voorzien van zijn ware naam: WAPENBEURS. Het affiche: 'De één zijn brood...' Was ook erg op zijn plaats.
Op maandagavond was er een fakkeloptocht van het Vrijthof naar het MECC. In Eindhoven werden in de nacht van maandag op dinsdag bij DAF Special Products 400 banden van legervoertuigen lek geprikt. Dit uit solidariteit met de vredeswake en uit protest tegen de wapenbeurs. DAF Special Products stond op de beurs met o.a. een mitrailleur band voor tankgranaten.
Op dinsdagmorgen werd er een groot vredesteken door middel van affiches op het plein voor de ingang van de beurs geplakt. De politie was aanwezig maar stelde zich terughoudend op. Het voor de ingang liggen met een dodenmasker op, zorgde wel voor levendige diskussie, maar verder werd er niet opgetreden.
Bommelding
Op dinsdagmiddag 3 uur stormde iedereen uit de beurs. Er was een bommelding waarna de rest van het programma afgelast werd. Blijkbaar waren er buiten de vredeswakersters nog andere felle tegenstanders van de beurs.
ITEC had een 'prettig onderonsje' in de vorm van een diner in Chateau Neercanne georganiseerd voor de HH wapenhandelaren op dinsdagavond. Dit werd hen achter niet gegund. Met een blokkade, dodenmaskers en loeiende sirenes lieten 15 aktivisten zien en horen wat zij er van vonden. Tot ongenoegen van het personeel en wapenhandelaars zijn 15 vredesaktivisten een kwartier lang met een spandoek van 24 meter de ruimte in geweest. Dinsdagavond was er bovendien een lezing van Co Colijn georganiseerd door het CVOS.
Woensdag werd de ingang van de wapenbeurs en de deurposten voorzien van een laag rode verf. Ook de ramen en muren van het MECC werden vol gekladderd om aan te duiden dat wapenhandel een bloedige zaak is. Er werden 6 mensen opgepakt. Woensdagnacht werd de Tapijn kazerne in Maastricht bezocht door de aktiegroep 'Alle wapens de wereld uit'. Er werden een veertigtal banden van 'transport voertuigen lek geprikt en een aantallegervoertuigen met (milieuvriendelijke) verf opgesierd.
Politieinval
Dat het ITEC zeker een wapenbeurs was, bleek uit de verhalen en folders van aktievoerders die binnen waren geweest. Om precies te zijn werden er van de 90 bedrijven die zich presenteerden 2 ontdekt die een civiele toepassing van simulatie technieken lieten zien. En er zijn nog meer aanwijzingen. De beurs werd maandags nog bezocht door Van Voorst tot Voorst, staatssecretaris van Defensie. "Net als ieder ander wil defensie zich kunnen oriënteren op de ontwikkelingen. Dat kan bij uitstek bij dit soort gelegenheden", aldus de woordvoerder van het ministerie.
Als klap op de vuurpijl werd op woensdagmorgen door de politie van Maastricht een twintigtal wapens zoals pistolen, geweren en antitankgeschut in beslag genomen. De toestemmings-vergunning ontbrak. In enkele gevallen kon niet met zekerheid worden gezegd of de geëxposeerde objecten echt zijn of namaak. "Ze horen hier in ieder geval niet thuis", aldus de officier van justitie.
Na onderzoek bleek dat de op het ITEC in beslag genomen wapens onder de werking van de Wet Wapens en Munitie vallen en dat de vereiste vergunningen daarvoor niet aanwezig bleken. Volgens de officier is niet duidelijk wie verantwoordelijk geacht kan worden voor deze overtreding van de vuurwapenwet. In het proces-verbaal worden zowel het MECC, de exploitanten van de beurs als de standhouders met name genoemd. Tegen zes bedrijven afkomstig uit Amerika, Engeland, Zweden en België is proces-verbaal opgemaakt.
Al met al is het een zeer geslaagde aktieperiode geweest. Met ons protest hopen we te bereiken voortaan verschoond te blijven van dit soort beurzen. Van het foldermateriaal en de dia's vanuit de beurs en ons eigen fotomateriaal willen we een tentoonstelling maken. De kranteartikels, folders en pamfletten over ITEC '91 worden samengebonden tot een knipselkrant. Deze is te bestellen à 5,- (incusief porto) bij Vredesburo Heerlen.