Naar archief

UIT: NN #75 van 7 februari 1991   

***NIEUWS***

CLASH #1 VERBODEN 

op 22 januari '91 is er in Duitsland een gerechtelijk vooronderzoek gestart tegen Clash nr.l. Clash wordt gemaakt door de internationale infoshops, en bevat informatie uit Europa en daarbuiten van verschillende radikaal-linkse/revolutionaire groepen. Het gerechtelijk vooronderzoek dat nu loopt is de zoveelste poging om de infoshopstruktuur te kriminaliseren. 

Eind vorig jaar verschenen er in verschillende dagbladen stukken met als globale inhoud dat er via de infoshopstruktuur wordt opgeroepen tot geweld, dat er kernen van de RAF bij betrokken zijn, of in ieder geval sympathisanten van de RAF, en dat het verschijnen van de Clash een van de wensen van de RAF is, nml. internationale organisatie van verzet.  

Het starten van een gerechtelijk onderzoek tegen 'onbekenden' wegens werving voor een terroristiese vereniging (paragraaf l29a, de Duitse versie van art.140) is de volgende stap in de kriminaliseringskampagne. De gronden voor het gerechtelijk vooronderzoek zijn de volgende stukken in Clash nr. 1.  

Als eerste het afdrukken van een verklaring van de RAF i.v.m. de aanvallen tegen de Hafenstrasse in Hamburg. Daarnaast het afdrukken van een foto van een huismuur waar o.a. opstaat 'solidair met de RAF'. Paragraaf 90 (beledigen van de staat) wordt ook gebruikt, omdat er in een artikel melding wordt gemaakt van de moorden in Stammheim in 1977 (toen zijn 4 gevangenen uit de RAF vermoord in deze Duitse bajesbunker).  

Dit mag niet gezegd worden omdat het volgens de Duitse staat niet waar is. Ook het afdrukken van de verklaring van RAF na de mislukte aanslag op staatssekretaris van Binnenlandse Zaken Neusel mag niet. In deze verklaring wordt de samenvoeging van politieke gevangenen geëist, en wordt de opbouw van een revolutionaire tegenmacht geëist. Fout, dit mag niet, l29a. Volgens het Duitse 'Oberlandesgericht Stuttgart' wordt het blad gebruikt om intensief propaganda te maken voor, en sympathie te werven voor de RAF, en dat mag volgens de Duitse wet niet. 

Zoals gezegd is Clash een blad van en voor het verzet in West-Europa. Iets wat de machthebbers niet op prijs stellen, en dus maar meteen verbieden. Clash slaat meteen terug door het uitkomen met het tweede nummer. Ben benieuwd wat ze in deze uitgave zullen plukken om ook dit nummer te verbieden. 

RETOUR AFZENDER 

DEN HAAG - Jean-Marie le Pen, de leider van het de Franse racistiese partij Front National, wil begin maart naar Nederland komen. De extreem-rechtse fraktie van het Europees parlement wil dan in Den Haag of Scheveningen een fraktie vergadering houden.  

Dit werd in een aantal kranten verleden week aangekondigd. Het Kurhaus was al benaderd om een zaal te verhuren maar heeft hiervan afgezien in verband met mogelijke akties die zo'n bezoek met zich mee zullen brengen. Een verstandige beslissing. Of het nu aangekondigde bezoek serieus te nemen is of gezien moet worden als de zoveelste propaganda stunt van extreem-rechts is nog niet duidelijk. 

Wel lijkt me duidelijk dat als le Pen naar Nederland komt we ervoor moeten zorgen dat dit bezoek verhinderd of zo krachtig mogelijk verstoord moet worden. Van officiële zijde is zoiets meegedeeld als zouden er geen wettige mogelijkheden bestaan om het bezoek te voorkomen cq Le Pen een betredingsverbod voor Nederland te geven. Dit biedt ons een uitstekend aanknopingspunt om te tonen dat we helemaal geen wetten nodig hebben. 

Zo'n drie jaar geleden gingen ongeveer 50 antifascisten uit Nederland met een bus naar een antifascistiese demo in Frankrijk, Lille. Le Pen zou toen in die stad een verkiezingstoespraak houden binnen het kader van een sukses vol verlopen verkiezingstournee. Ook zou er na afloop een Front National demonstratie plaatsvinden. Op een FN demo in Parijs kort tevoren waren maar liefst 50.000 franse racisten afgekomen. 

Al bij de Belgiese grens aangekomen stuitten we op grote problemen. De rijkswacht kwam zelfs met pistool in de aanslag de bus binnenstormen om een fototoestel in beslag te nemen. Bij de franse grens werden we uiteindelijk met bus en al ingesloten door dranghekken en oproerpolitie. Vijf uur lang werden we zo gegijzeld. Om elf uur 's avonds werd de bus terug naar België gestuurd.  

Het is ons nooit duidelijk gemaakt op welke grond ons de toegang tot Frankrijk geweigerd werd of op welke grond we vijf uur lang vastgehouden werden. Zelfs het telefoneren met onze advocaat werd onmogelijk gemaakt. Blijkbaar beschikt de franse overheid over meer wettelijke mogelijkheden dan de Nederlandse. 

Sowieso heeft de enorme stemmenwinst van het Front National de Franse politieke wereld niet onberoerd gelaten. Niet dat er een actieve antifascistiese/-racistiese politiek gevoerd wordt. In tegendeel, onder druk van de groeiende aanhang van het FN zijn de andere partijen juist racistiese standpunten over gaan nemen. Met name de Gaullisten maken zich hier aan schuldig, maar sociaal-demokraten en communisten trachten de invloed van het FN in te dammen door zelf de racistiese idee en over te nemen. 

In het kielzog van de groei van het is er in Frankrijk sprake van ernstig racisties geweld. Wekelijks komen er mensen, met name Noord-Afrikanen, om het leven of raken gewond bij racistiese aanslagen. Bij de Franse politie hoeven ze niet aan te kloppen, die zijn zelf voor een belangrijk deel aanhanger van het FN. 

In het volgende nummer zullen we mee gedetailleerd hierop terugkomen. In el geval roepen we iedereen op om zich voor te bereiden op alle manieren dit bezoek te voorkomen/saboteren. Wees solidair met de slachtoffers va het franse racisme en racisme overal Stop Le Pen, of, als hij toch komt, laten we er voor zorgen dat hij in een kist terugkeert. 

HERDENKING FEBRUARISTAKING 

AMSTERDAM - Dit jaar is het 50 jaar geleden dat de Februaristaking plaats vond. Deze solidariteitsaktie wordt ieder jaar herdacht met het defilé  langs de Dokwerker: het symbool voor de Februaristaking. Het Februari-comité organiseert deze ieder jaar en dat ontvangt grote steun uit de bevolking. Het Platform roept op om zich bij het defilé aan te sluiten. 

Heden ten dage neemt de noodzaak van de strijd tegen het opkomend racisme en fascisme snel toe. Op 25 Februari 1990 leidde dit reeds tot een demonstratie. Deze stond in het kader van de verkiezingen. Ondanks het succes van de protestmars verkregen de CD en CP 86 alleen al in Amsterdam 3 zetels in de gemeenteraad en kregen zij een podium om hun walgelijke ideeën over de bevolking uit te spuien, bijv. via de kabel-TV. Dit dieptepunt werd ook in andere gemeenten bereikt. De nationale en internationale situatie is inmiddels verslechterd en de voedingsbodem voor racisme en fascisme neemt toe. 

Dit jaar, juist ter gelegenheid van 50 jaar Februaristaking 1941-1991, moet de herdenking geactualiseerd worden. 50 Jaar na de historische Februaristaking. Met Europa 1992 voor de deur, de ineenstorting van Oost-Europa, het einde van de Koude Oorlog en de schepping van een nieuw vijandsbeeld de islam. 

Het Europees chauvinisme waait over het continent. Het rechts-nationalisme, racisme en fascisme krijgt overal vaste voet aan de grond. Racisten mogen vrijuit optreden. De gevestigde politiek/verrechtst. Europa wordt tot een vesting gemaakt die geen toegang biedt aan niet Europeanen. 

Migranten worden systematisch gecriminaliseerd. Ook de Golf-crisis wordt hiervoor gebruikt. De islam wordt als een barbaarse godsdienst afgeschilderd de islamieten als misdadigers. Er wordt een beeld gecreëerd alsof er een onoverbrugbare culturele kloof is tussen allochtone en autochtone bevolking. Onder het mom van bestrijding van de criminaliteit wilt men de identificatieplicht invoeren. Dit is een schijnargument. De identificatieplicht moet zorgen dat allochtonen en andere mensen in de sociale strijd beter geregistreerd en gecontroleerd kunnen worden. Stop de identificatieplicht. 

Woningen en koffiehuizen worden binnen gevallen. Mensen worden op hun huidskleur aangehouden en gearresteerd omdat ze zich niet kunnen legitimeren. En dat terwijl er in Nederland geen legitimatieplicht is. Stop de razzia's. 

Arbeiders, die zoals alle andere arbeiders in Nederland hun sociale premies en belastingen betalen en bijdragen aan de welvaart in Nederland. Arbeiders, vaak onderbetaald en wiens rechten met voeten getreden worden noemt men illegaal. Zij krijgen geen verblijfsvergunning zodat ze ieder moment als de werkgever dat uitkomt het land uitgetrapt kunnen worden zonder aanspraak te kunnen maken op de rechten waarvoor ze betaald hebben. Deze rechten moeten ze krijgen. Legaliseer de illegale arbeiders. 

Uitkeringsgerechtigden en werkenden worden vaker tegen elkaar uitgespeeld. Men probeert uitkeringsgerechtigden af te schilderen als profiteurs en fraudeurs, die lui zijn en hard moeten worden aangepakt. Deze maatschappij brengt echter werklozen en arbeidsongeschikten voort Men moet dan ook de arbeidsomstandigheden verbeteren en de werkloosheid bestrijden, niet de mensen. Voor het recht op arbeid en goede werkomstandigheden. Breek de solidariteit niet. Voor behoud van de koppeling tussen uitkeringen en lonen. 

25 Februari, de dag van de Februaristaking, is meer dan de herdenking van deze solidariteitsactie van 1941. Zet de strijd van toen nu voort. In de gezamenlijke strijd voor onze rechten. Eenheid in de strijd tegen racisme en fascisme. Demonstreer 25 februari 20.00 uur Dam in Amsterdam. [Platform tegen Racisme en Facisme in Amsterdam] 

HUDSON'S STOPT BONTVERKOOP 

TORONTO - 31 jan, Hudson's Bay Company, een van de symbolen van Canada's historie, heeft aangekondigd volledig te stoppen met de bonthandel waarmee de maatschappij sinds haar oprichting, meer dan drie eeuwen geleden, een formidabele groei doormaakte. 

Tot nu toe is de Hudson's Bay Company nog de grootste bont- en huidenhandelaar ter wereld, al was deze sektor geslonken tot een miniem deel van de totale omzet. Gedwongen door grote verliezen als gevolg van wereldwijde akties van dierenbeschermers, schakelde de maatschappij tientallen jaren geleden al over op onroerend goedhandel, kocht een belang in de olie-industrie en richtte een keten van grote warenhuizen in de Canadese steden op.  

Vanaf 6 februari gaat Hudson's als gevolg van liquidatie z'n hele voorraden bont uitverkopen. De bonthandel in Canada vertegenwoordigde vorig jaar nog een omzet van 500 miljoen Canadese dollars. In 1987 moest Hudson's Bay al een keten van bonthandels in noordelijk Canada verkopen. Hudson had de grootste variëteit bont en pelzen, van vossen, bevers, otters, muskusratten, stinkdieren tot wolven, coyotes en lynchen. 

BOYKOT MARLBORO 

AMSTERDAM - Er is een wereldwijde boykot van Marlboro sigaretten afgekondigd. De boykot is gestart door ACT UP! Washington uit protest tegen de financiële steun van Marlboro producent Philip Morris Inc. aan Senator Jesse Helms. 

Sinds 1977 is Philip Morris Inc. de belangrijkste geldschieter voor de verkiezingskampagnes van Helms. Helms is senator van North Carolina, een Amerikaanse staat met een grote tabaksindustrie en als tegenprestatie houdt de senator rekening met de belangen van Philip Morris Inc. 

Jesse Helms is één van de meest konservatieve leden van de Amerikaanse senaat voor de Republikaanse partij (Reagan en Bush) waar hij als spreekbuis van fundamentalisties Amerika een invloedrijke positie bekleedt. Regelmatig gaat hij tekeer tegen vrouwenstrijd, homoseksuele mannen en vrouwen, zwarte mensen. 

Helms wil scheiding van zwarte en witte leerlingen in het onderwijs, vindt dat AIDS een straf van God is; dat mensen met HIV/AIDS in quarantaine moeten; wil een verplichte AIDS-test voor iedereen; is tegen abortus; tegen seksuele voorlichting op scholen; tegen verkrijgbaarheid van kondooms, dental dams en schone injektiespuiten; is verantwoordelijk voor het wettelijk verplicht testen op HIV van immigranten en voor het beleid dat mensen met HIV/AIDS de toegang tot de Verenigde Staten weigert (dit wordt afgeschaft); heeft censuurkampagnes gevoerd en een wet laten aannemen die de overheid verbiedt subsidie te geven aan kunsttentoonstellingen met (homo)erotiese afbeeldingen; is tegen de besteding van overheidsgeld aan AIDS-preventie die homoseksualiteit positief benadert, met als gevolg dat de AIDS-hulporganisatie Gay Mam's Health Crisis in New York geen geld meer krijgt. 

Verder is Helms tegenstander van het besteden van overheidsgeld aan AIDS research waar we in Nederland grotendeels afhankelijk van zijn. Door Jesse Helms te financiëren is Philip Morris Inc. ook verantwoordelijk voor de schending van de mensenrechten en blokkeert ze mede een beter beleid voor de strijd tegen de AIDS-krisis. 

KORTOM: BOYKOT MARLBORO! De boykot oproep van ACT UP! Washington is inmiddels overgenomen door ACT UP! groepen in de VS, Zweden, Duitsland, Engeland en Nederland, door studentenvakbonden, universiteiten, kunstenaars/naressen, homogroepen en AIDS-organisaties. Het aantal organisaties dat de boykot aktief ondersteunt, wordt iedere week groter, mede omdat Philip Morris Inc. heeft aangekondigd Jesse Helms ook in de toekomst te blijven ondersteunen. 

De boykot gaat door tot Philip Morris Inc. zich openlijk van Helms distantieert en haar sponsoraktiviteiten beëindigt. Rook je Marlboro, neem een ander merk. Of beter... een goede reden om te stoppen. Protestbrieven kunnen gestuurd worden naar: Philip Morris BV, Groenelaan 3j, 1186 AA Amstelveen. Meer info over de 'Boykot Marlboro' kampagne: ACT UP! Amsterdam, Postbus 15452 1001 ML Am*dam. 

EL SALVADOR 

Schendingen- van de mensenrechten zouden kunnen verergeren omdat de aandacht van de wereld is verschoven naar de Golfoorlog, volgens El Salvador's hulpbisschop, Gregorio Rosa Chavez.  

In zijn preek van 20 januari drukte de bisschop de angst uit dat het Midden-Oosten-conflict de repressie in El Salvador doet toenemen. Hij zei dat de 28 doden in de afgelopen week in El Salvador "een hoge prijs is voor het nog niet bereiken van vrede". 

Op 18 januari onthulde de onafhankelijke Mensenrechtencommissie (CDHES) dat in 1990 1005 burgers waren gedood door het Salvadoriaanse leger. De commissie beschuldigde het FMLN van 27 andere doden en doodseskaders van nog eens 189 doden. Van 102 burgerslachtoffers was de CDHES niet in staat aan te geven door wie ze gedood waren. November en december werden beschreven als bijzonder fatale maanden met respektievelijk 115 en 118 burgerslachtoffers. Volgens het rapport doodde het leger 97 burgers en de FMLN 4. 

Ongeveer 500 boeren demonstreerden 22(?) januari bij de VS-ambassade in San Salvador om te protesteren tegen president Alfredo Cristiani's aanbod om voedsel te sturen aan de Amerikaanse troepen bij de Perzische Golf. De boeren, leden van de Nationale Eenheid van Salvadoraanse Arbeiders (UNTS), noemden het voorstel van de president onzinnig omdat veel inwoners van El Salvador dagelijks omkomen door honger en ondervoeding. UNTS-leider Marco Tulio Lima zei dat het helpen van de VS een 'misdaad tegen de mensheid' is. 

Onlangs had president Cristiani aangegeven dat zijn regering had besloten de Amerikaanse troepen te helpen met 'voedsel of iets dergelijks' omdat de omstandigheden El Salvador nu eenmaal verhinderden troepen te sturen. [Bron: News synthesis on el salvador via APS]

Naar boven
Naar overzicht dit nummer
Naar Jaargang 1991